Strona główna

 
Monety

Pierwsze monety wybite w Knurowie zostały wydane 12 listopada 1918 r. Ich emitentem była wówczas IV Inspekcja Górnicza Knurów. Trzy z nich były okrągłe o nominałach 5, 50 i 100 fenigów, a jedna kwadratowa o wartości 25 fenigów. Posługiwano się nimi wyłącznie na terenie Królewskiej Kopalni Węgla Kamiennego w Knurowie. Poniżej prezentowane są współczesne, pamiątkowe monety związane tematycznie z Knurowem.

 

1. Święta Barbara
 
Monety przedstawiające św. Barbarę wydano 7 listopada 2008 r., 850 metrów pod ziemią w kopalni "Knurów", gdzie przez kilka godzin funkcjonowała mennica i poczta. W ten sposób uczczono 100-lecie mozaikowego wizerunku św. Barbary w knurowskiej cechowni. Ten wyjątkowy mozaikowy obraz został poświęcony 4 grudnia 1908 roku. Jego twórcą był Jan Odorico z Berlina, pochodzący ze znanej artystycznej włoskiej rodziny. Przedstawił patronkę górników na tle zabudowań knurowskiej kopalni.

 


 
 

Wydano 200 monet, które zostały zapakowane w specjalny, ponumerowany pokrowiec, który równocześnie pełni rolę certyfikatu. Monety zostały podarowane przyjaciołom, darczyńcom i sponsorom Izby Tradycji KWK "Knurów”. Niektóre zostały sprzedane na aukcji z których dochód został przeznaczony na zakup eksponatów i materiałów potrzebnych do funkcjonowania Izby Tradycji.
 

 
 

Wydano również replikę pamiątkowej monety (z rubinem), którą otrzymali wszyscy uczestnicy Barbórki 2009 w KWK "Knurów".
 

 



Moneta "zapakowana" w blisterze (na kartonie m.in. obraz z cechowni kopalni "Knurów").
 

 
 

 
2. Piękna Madonna
 
Monety przedstawiające "pierwszą ślązaczkę" - Piękną Madonnę z Knurowa wydano w marcu 2009 r. jako cegiełki, na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem i sprowadzeniem kopii rzeźby Pięknej Madonny do Knurowa.
 
 

Moneta "Górnośląska"

Dane monety:
- średnica 28 mm,
- krawędź ząbkowana,
- mosiądz polerowany.
  



Moneta "Knurowska"


Dane monety:
- średnica 28 mm,
- krawędź gładka.
 



Moneta "Knurowska" - srebrna

Dane monety:
- wymiary 30x30 mm,
- grubość 1,5 mm,
- krawędź gładka,
- srebro próby 925,
- waga 14 gram,
- limitowana seria o nakładzie 50 sztuk, opakowana w kapsel i niebieski woreczek,
- nominał: 1 Ślązaczka = 200 zł,
- certyfikat.
 



Cegiełka z monetą "Knurowską"
 
Dane monety:
- średnica 28 mm,
- krawędź ząbkowana,
- mosiądz polerowany,
- limitowana seria o nakładzie 1000 sztuk, opakowana w blisterze,
- nominał: 1 Ślązaczka = 20 zł.
 




3. 1 gwarek

Z okazji Barbórki 2009 wybito w Izbie Tradycji KWK Knurów kolejną, piątą monetę, jaką może się pochwalić Knurów. Jest nią 1 gwarek. Moneta ma promować kopalnie Knurów i Izbę Tradycji. Awers przedstawia szyby Piotr i Paweł a rewers logo Izby Tradycji. Moneta jest z aluminium lub mosiądzu i ma charakter pamiątkowy. Każdy zwiedzający Izbę Tradycji może ją sobie wybić za darmo. Maszynę do bicia monet wykonali instruktorzy i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, a Zarząd SITG ufundował matryce i krążki do monet. Autorem projektu monety jest Grzegorz Szyguła.
 




4. 50 lat LWSM Knurów

Moneta okolicznościowa wydana z okazji 50-lecia Lokatorsko-Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Knurowie. Moneta umieszczona tradycyjnym pudełku i "zakręcona" w blisterze,
 

 



 

Prezentowane powyżej monety zostały zaprojektowane i wykonane przez mincerza Janusza Ćwiertnię z Opola. 

 

Kolejne  monety zostały zaprojektowane i wykonane przez knurowską Mennicę Górnośląską.



5. 200 żaków


Moneta-cegiełka wydana w 2010 r. z okazji 200 lat Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich. Monetę zaprojektował kustosz Izby Tradycji KWK "Knurów", absolwent tejże szkoły, Bogusław Szyguła.
 
Moneta - 200 lat MSP 1

  
 
  
6. 107 gwarków


Moneta wydana w grudniu 2010 r. z okazji połączenia kopalń "Knurów" i Szczygłowice". Moneta została zaprojektowana przez Bogusława Szygułę i przedstawia rzeźbę św. Barbary z Pola Foch (wykonaną przez Henryka Burzca) i wkomponowaną w panoramę Knurowa. Rewers monety przedstawia szyb "Krywałd", który zawsze łączył obie kopalnie. Grafika na monecie powstała w technologii trójwymiarowej. Moneta o średnicy 32 mm wybita została stemplem lustrzanym w trzech wersjach materiałowych (mosiądz, mosiądz oksydowany, srebro próby 999). Monetę umieszczono w kartonowym opakowaniu ze szczegółowym opisem historycznym.
 

107 gwarków
107 gwarków

 
 
  
7. 1 ojciec


Z okazji Beatyfikacji Jana Pawła II wydany został pamiątkowy numizmat. Jego awers przedstawia modlącego się Papieża patrzącego na ziemię, a rewers otwartą księgę, napis „Uczeń Jana Pawła II” oraz datę beatyfikacji 1 maja 2011.

Pamiątkowe monety wykonane zostały w mosiądzu oraz srebrze.

Zdjęcie umieszczone na opakowaniu numizmatu z wyciągniętymi do papieża dłońmi zostało wykonane 14 maja 1997 roku w Watykanie podczas pielgrzymki górników kopalni Knurów.

Pierwszy egzemplarz monety z certyfikatem otrzymał z rąk kustosza Izby Tradycji KWK "Knurów" – inicjatora wybicia numizmatów – Kardynał Stanisław Dziwisz (na zdjęciach poniżej
Bogusław Szyguła z hm Markiem Bieżanowskim z Naczelnictwa Poczt Harcerskich - foto: Grzegorz Szyguła).

 

 
 
 
8. 60 lat nadania praw miejskich Knurowowi


Pamiątkowy numizmat z okazji 60-lecia nadania praw miejskich  Knurowowi (1951-2011) został wydany za zamówienie Urzędu Miasta. Nakład wynosi 250 szt.

Awers przedstawia logo (kościelna wieża, ratusz) i hasło "Knurów - znacznie więcej niż miasto". Na rewersie umieszczono herb miasta. Moneta wybita w mosiądzu oksydowanym oprawiona jest w plastikowy kapsel i umieszczona w kartonowym opakowaniu z wizerunkiem ratusza, wstępem prezydenta Adama Ramsa i historią herbu Knurowa..

 

 

 


9. Jubileusz 50-lecia Kopalni Szczygłowice


Pamiątkowy numizmat z okazji 50-lecia Kopalni Szczygłowice (1961-12011) został wydany na zamówienie Kompani Węglowej.

Awers przedstawia św. Barbarę z obrazu z cechowni Kopalni Szczygłowice. Na rewersie umieszczono szyb tejże kopalni. Moneta wybita w mosiądzu oksydowanym oprawiona jest w plastikowy kapsel i umieszczona w kartonowym opakowaniu z wizerunkiem szybu, wstępem prezydenta Adama Ramsa i historią herbu Knurowa..

 

 

 


 

 
Do góry
Copyright © 2000-2024 Wirtualny Knurów, Marek Ostrowski
Wszelkie prawa zastrzeżone