Strona główna

 
Cykliczne imprezy kulturalne
 • Dni Miasta Knurowa (Urodziny Knurowa)


  Zespół folklorystyczny "Wrazidloki" podczas występu na Urodzinach Miasta (2000 r.)

  Jest to impreza mająca charakter festynu i obchodzona jest co roku w czerwcu. Poprzedzona jest ona uroczystą sesją Rady Miasta, podczas której wręczane są Laury Knurowa.


 • Międzynarodowy Bieg Uliczny (dawniej: Międzynarodowy Bieg  Barbórkowy)


  Plakat z VIII Międzynarodowego Biegu Barbórkowego (2000 r.)

  Pierwszy Bieg Barbórkowy odbył się w 1993 roku i od tego czasu stał się znaną imprezą sportową w całej Polsce, a nawet zagranicą. W corocznej imprezie bierze udział kilkusetosobowa rzesza biegaczy, w tym również osoby niepełnosprawne (wózkowicze). Organizatorami biegu są Amatorski Klub Biegacza oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy pomocy Zarządu Miasta Knurowa.

  10-cio kilometrowa trasa biegu w latach 1993-2001 miała następujący przebieg: ul. Ogana (start i meta przy Urzędzie Miejskim), ul. Puszkina (na odcinku ul. Wilsona - Dąbrowskiego), ul. Dąbrowskiego (na odcinku ul. Puszkina - Mieszka I), ul. Mieszka I (cała), ul. Kosmonautów (na odcinku ul. Mieszka I - Szpitalna), ul. Szpitalna (na odcinku al. Lipowa - Wilsona), ul. Wilsona (na odcinku ul. Szpitalna - Ogana). Od 2002 r. start i meta usytuowane są na ul. Górniczej w Szczygłowicach (w sąsiedztwie hali MOSiR).


 • Bieg Młodości

   
  Znaczek X Biegu Młodości

  Jest to impreza sportowa organizowana przez prężnie działający Amatorski Klub Biegacza i odbywa się co roku w maju lub w czerwcu.


 • Festiwal Pieśni i Piosenki Obcojęzycznej

  Festiwal odbywa się od 1996 r. Biorą w nim udział szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne z całego województwa śląskiego. Organizatorami tej majowej imprezy są Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Pracy Pozaszkolnej w Knurowie.


 • Dni Muzyki Chóralnej

  Po raz pierwszy Dni Muzyki Chóralnej odbyły się w 1992 roku. Ta dwudniowa impreza (organizowana w październiku lub w listopadzie) odbywa się w dwóch kościołach: Matki Boskiej Częstochowskiejśw. św. Cyryla i Metodego. Po trzyletniej przerwie impreza wróciła do kalendarza cyklicznych imprez kulturalnych Knurowa w 2004 r., kiedy to odbyły się X, jubileuszowe "Dni...".


 • Biesiada u Tereski

  U Tereski, czyli w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 2, której dyrektorką jest Teresa Bochenek. Pierwsza Biesiada odbyła się w 2001 r. Celem imprezy jest poznawanie tradycji i zwyczajów śląskich (do tej pory można było poznać życie mieszkańców kolonji, świętować odpust parafialny, być świadkiem zolytów i smowów Maryjki i Karlika oraz bawić się na ich weselu).

 
Do góry
Copyright © 2000-2024 Wirtualny Knurów, Marek Ostrowski
Wszelkie prawa zastrzeżone