Strona główna

 
Izba Tradycji i Perspektyw KWK "Knurów-Szczygłowice"
Siedziba Izby Tradycji KWK "Knurów" (NOT)

Izba Tradycji i Perspektyw KWK "Knurów-Szczygłowice"
44-190 Knurów
ul. Dworcowa 3A

Wystawę można zwiedzać w środy w godz. 10.00-14.00
lub po uprzednim kontakcie z opiekunem placówki
 - kustoszem Bogusławem Szygułą.
32 239-51-54, 506599168


Myśl stworzenia stałej wystawy pamiątek, dokumentów i eksponatów ukazujących historię kopalni "Knurów" narodziła się w kręgach Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa KWK "Knurów". Pierwsze przeobrażenie myśli w czyn nastąpiło w czerwcu 1994 roku, kiedy to, z okazji 90 rocznicy powstania knurowskiej kopalni, zaprezentowano okolicznościową wystawę map, dokumentów i pamiątek związanych z tym jubileuszem. Jednak dopiero trzy lata później - 28 czerwca 1997 roku, po długich staraniach i żmudnym poszukiwaniu eksponatów, dokonano uroczystego otwarcia stałej wystawy. Siedzibą powstałej "Izby Tradycji Górniczej" został Klub NOT KWK "Knurów". Ekspozycja została zaprezentowana w czterech salach.


29 czerwca.2007 r., w 10. rocznicę istnienia "Izby", została ona na nowo otwarta w tym samym budynku, lecz w innych pomieszczeniach. Zmiana lokum pozwoliła na przebudowę i rozbudowę wystawy, a także umożliwiła stworzenie osobnego wejścia - bezpośrednio od strony podjazdu do budynku.

Nowa ekspozycja ukazuje ciąg technologiczny kopalni, goście witani są w gabinecie dyrektora, przechodząc przez markownie, lampownie, łaźnie do szybu. Przygotowana została nowa ekspozycja chodnika w obudowie drewnianej i stalowej. Ukazane są unikatowe dokumenty, sztandary, sprzęt górniczy. Kopalnia obchodzi także jubileusz 100-lecia ratownictwa górniczego oraz 100-lecia orkiestry dętej. Dlatego też w nowej Izbie Tradycji znalazła się także ciekawa ekspozycja sprzętu ratowniczego oraz zabytkowych instrumentów orkiestry dętej. Jedna z sal została poświęcona miastu, nosi tytuł "Knurów miasto na węglu wyrosłe” i ukazuje rozwój miasta dzięki powstaniu kopalni.

W izbie odbywać się będą ciekawe spotkania "przed familokiem” przy którym znajduje się ławka i tradycyjny "moplik” na którym górnicy jeździli na "szychte”.

W autentyczny sposób ukazane zostało wnętrze izby górniczej z tradycyjnym umeblowaniem z początku XX wieku i oknem z widokiem na "gruba”. Spotkania towarzyskie umilać będzie muzyka z zabytkowego XIX wiecznego pianina ze świecznikami.


(Tekst z zaproszenia na otwarcie "Izby": Bogusław Szyguła)


  

Zapraszamy do odwiedzin Izby Tradycji  KWK "Knurów".

Kustosz Izby Tradycji Górniczej - Bogusław Szyguła
 zaprasza do odwiedzin.

 

 
Aby zobaczyć zdjęcia z "Izby" zajrzyj do Galerii.


Artykuły o Izbie, górnictwie i kustoszu w innych mediach:
Jastrzębski Węgiel nr 5/2016 [2015.05] - Izba, którą warto zwiedzić (str. 8-9)
Jastrzębski Węgiel nr 7/2016 [2015.07] - W górnictwie wszystko już było (str. 8-9)
Portal "się myśli" [2016.04.06] - Ocalić od zapomnienia cz.1, Ocalić od zapomnienia cz.2

 
 
Do góry
Copyright © 2000-2024 Wirtualny Knurów, Marek Ostrowski
Wszelkie prawa zastrzeżone