Strona główna

 
Feliks Michalski
Feliks Michalski (zdjęcie z obelisku w Krywałdziei)

 
 
Feliks Michalski urodził się 29 grudnia 1898 r. Brał udział w trzech kolejnych powstaniach śląskich, pełniąc dowódcze funkcje. Po powstaniach pracował w straży granicznej, a potem w krywałdzkiej fabryce "Lignoza". Od 1935 r. prowadził restaurację w Krywałdzie, w której odbywały się spotkania i zjazdy Związku Powstańców Śląskich.
 
  

Restauracja, którą prowadził m.in. Feliks Michalski

 
 
Feliks Michalski był dowódcą I kompanii II batalionu Ochotniczych Oddziałów Powstańczych, które latem 1939 r. broniły linii granicznej na Śląsku. Na odcinku Knurów-Krywałd-Nieborowice walczył Feliks Michalski, a także m.in. jego młodszy brat Ryszard. W pierwszym dniu wojny, 1 września 1939 r., jadąc rowerem z rozkazami został ranny i przewieziony do szpitala Bonifratrów w Pilchowicach, gdzie zmarł.
 
 
Feliks Michalski został uhonorowany wieloma odznaczeniami. W uznaniu zasług dla Knurowa-Krywałdu jedną z ulic nazwano jego imieniem.
 
 

Tablicza w Krywałdzie z nazwą ulicy Michalskiego (2004 r.)

 
 
3 września 2004 r., po Mszy św. w krywałdzkim kościele św. Antoniego, odbył się przemarsz pod budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, gdzie prezydent Knurowa, Adam Rams dokonał uroczystego odsłonięcia obelisku poświęconemu pamięci Feliksa Michalskiego. Kwiaty pod obeliskiem złożyły delegacje kombatantów i harcerzy, władze Knurowa, starosta powiatu gliwickiego Michał Nieszporek, wójt Gierałtowic Joachim Bargiel i mieszkańcy oraz rodzina Feliksa Michalskiego (wnuk i 95-letnia dziś siostra bohatera - Łucja Pietrzak). Salwą uczciła pamięć Michalskiego Kompania Honorowa JW. 1966 Gliwice pod dowództwem kpt. Marka Wojtysiaka.
 

 

Obelisk przy ZS-P nr 3 w Krywałdzie
 
 
Obelisk przy ZS-P nr 3 w Krywałdzie
 
Do góry
Copyright © 2000-2024 Wirtualny Knurów, Marek Ostrowski
Wszelkie prawa zastrzeżone