Strona główna

 
Miasta partnerskie

Głównym celem kontaktów pomiędzy miastami partnerskimi (bliźniaczymi) jest wymiana doświadczeń w zakresie administracji samorządowej oraz w dziedzinie kultury i sportu. Jednak aktualnie najważniejsza wydaje się być przede wszystkim działalność w rozpowszechnianiu idei jedności i integracji europejskiej.

 
 
 
 
  • Kazincbarcika (Węgry)

Herb KazincbarcikaKazincbarcika to czterdziestotysięczne miasto przemysłowe leżące w północno-wschodniej części Węgier, niedaleko Miszkolca. W uznaniu wielo-stronnych kontaktów międzynarodowych, za kontakty z zaprzyjaźnionymi miastami (w tym z Knurowem) Rada Europy przyznała  Kazincbarcika w 1999 roku prestiżowy Dyplom Europy. W 2002 roku miastu przyznano honorową flagę Rady Europy za rozwój i propagowanie idei integracji europejskiej.
 

 
Porozumienie o współpracy z Kazincbarcika podpisano 12 listopada 1996 roku. Elementem współpracy są wzajemne wizyty. Węgierscy przyjaciele najczęściej przyjeżdżają do Knurowa w czerwcu - z okazji obchodów urodzin miasta. Na zaproszenie GKS "Concordia" gościły w Knurowie węgierskie zespoły piłkarskie. Na Węgry pojechali już m.in. Orkiestra Dęta KWK "Knurów" oraz Zespół Folklorystyczny "Wrazidloki". Również wiele knurowskich firm kilkakrotnie odwiedziły Kazincbarcika, aby wziąć udział w organizowanych w tym mieście Targach Towarów.

Wyrazem współpracy jest znajdująca się z Miejskim Przedszkolu nr 12 węgierska izba pamięci oraz podobna izba śląska, utworzona w przedszkolu w Kazincbarcika.

W czerwcu 2016 r. z okazji Dni Knurowa, przedstawiciele Kazincbarcika odebrali przyznaną miastu nagrodę "Laur Knurowa". W sierpniu 2016 r. przedstawiciele Knurowa uczestniczyli w obchodach Dni Kazincbarcika. Z okazji okrągłego jubileuszu 20-lecia partnerstwa Knurowa i Kazincbarcika, burmistrz Péter Szitka przekazał na ręce prezydenta Adama Ramsa okolicznościową statuetkę podczas oficjalnej akademii. Tą miłą uroczystość poprzedziła prezentacja filmu poświęconego 20-leciu współpracy naszych miast.
 

 

Więcej informacji o mieście: http://www.kazincbarcika.hu

 

  • Svit (Słowacja)

Herb SvituDo nawiązania pierwszych kontaktów z miastem Svit doszło w drugiej połowie lat 90. XX w. przy okazji turniejów piłkarskich, rozgrywanych naprzemiennie na terenie Słowacji i Polski. Spotkania te dały początek pierwszym formom współpracy, które później przerodziły się w cykliczne inicjatywy. Oficjalna umowa o współpracy została jednak podpisana dopiero 17 lutego 2000 roku. Miasta współpracują w takich obszarach jak: integracja europejska, kultura, sport, edukacja i wymiana młodzieży.

Svit to 7,5 tysięczne miasto przemysłowe leżące w północnej części Słowacji, u podnóża Tatr Wysokich, nad rzeką Poprad i niedaleko miasta Poprad.

W 2013 r. miastu Svit przyznano nagrodę "Laur Knurowa". W uzasadnieniu wniosku o przyznanie nagrody napisano: "Dzięki stosunkowo bliskiej odległości dzielącej oba miasta (250 kilometrów), a także ze względu na atrakcje turystyczne znajdującego się nieopodal Parku Narodowego "Wysokie Tatry" oraz miasta Poprad, Svit stał się dla wielu knurowian celem letniego wypoczynku. Dzięki wieloletniej przyjaźni między miastami, Knurów, jego historia i kultura, znane są społeczności lokalnej Svitu, a mieszkańcy naszego miasta zawsze mogą liczyć tu na ciepłe przyjęcie i gościnę".

Więcej informacji o mieście: http://www.svit.sk/

 
Do góry
Copyright © 2000-2024 Wirtualny Knurów, Marek Ostrowski
Wszelkie prawa zastrzeżone